Oyun bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Oyun bilgisayarı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Oyun bilgisayarları olarak daha önceleri çoğu kişi masaüstü bilgisayarları tercih ederdi. Teknoloji dünyasının oyun alanında çok aktif olmaması ve üretkenlik açısından çok da gelişmiş özelliklere sahip dizüstü bilgisayarlar üretmemelerinden dolayı çoğu insan oyun oynamak için bilgisayar seçerken dizüstü bilgisayarlar yerine masaüstü bilgisayarları tercih ediyordu. Fakat günümüzde bu alanda yapılan çalışmalar sayesinde artık yerinde sabit duran, istendiğinde başka yere taşınamayan bilgisayarlar yerine hem boyut olarak daha küçük hem de oyunda daha etkili olan dizüstü oyun bilgisayarları daha fazla tercih ediliyor.

Dizüstü oyun bilgisayarları

Modern teknolojinin oyun severlere özel olarak geliştirdikleri bilgisayarların sayısı bir hayli fazladır elbette. Farklı markaların kendilerine göre tasarladıkları ve üzerine “oyun bilgisayarı” ibarelerini koymaları bazen yanılgılara neden olabiliyor. Bu yüzden seçim yapmadan önce satın almayı düşündüğünüz bilgisayarın gerçekten de oynayacağınız oyunlara uygun olup olmadığını incelemeniz gerekir. Peki, oyun bilgisayarları nasıl olmalıdır, aranan özelliklerin neler olması gerekiyor?

Bağımsız ekran kartının olması

Daha önceki dönemlerde oyun oynamak için tercih edilen oyun bilgisayarlarının masaüstü bilgisayarlar olmasında haklı nedenler vardır. Başta dizüstü bilgisayarların bağımsız ekran kartına sahip olmaması ve dâhili ekran kartının (GPU) oyun oynamak için yeterli olmamasıydı. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte özellikle Pascal mimarisiyle dikkat çeken NVIDIA’ın tasarladığı yeni ekran kartları, oyun oynamak için özel olarak tasarlanmış kartlardır ve bunların dizüstü bilgisayarlara bağımsız olarak entegre edilmesi, beklentileri en iyi şekilde karşılamaya yetiyor. Lenovo Legion Y520’de yer alan NVIDIA GTX 1050 / 1050TI ve 6 GB kapasiteli GTX1060 ekran kartlarındaki ideal kare hızı özelliği, en güçlü oyunların oynanmasında bile etkisini gösterebiliyor. Tabi ki ekran kartının özelliklerinin yüksek olmasıyla birlikte bellek miktarının da iyi olması gerekmektedir. Mesela FPS’in önemli anlarında iyi bir performansa ihtiyaç duyulur. Bunu da NVIDIA’ın ekran kartları kolaylıkla karşılayabiliyor ve dizüstü bilgisayarlarda kullanıldığı için oyun severlere kolaylıkla önerilebilir.

İşlemci seviyesi

Oyun oynarken veya bilgisayarı normal bir kullanım için kullanırken en önemli etken işlemcidir. İşlemciler de ekran kartları gibi gelişmiş teknolojisinin etkisine girdiler ve oyun oynamak için ideal seviyeye getirildiler. Günümüzde yüksek frekanslı işlemcilerin (CPU) olması, yine oyun bilgisayarları konusunda daha ideal seçeneklerin oluşmasına yardımcı olmaktadır. “İşlemci” denince ilk akla gelen markalardan olan “Intel” oyun alanında da kendini gösteriyor. Özellikle Lenovo Legion Y520 oyun bilgisayarlarında kullanılan 7. Nesil Core i7 işlemci, oyun severler için önerilebilecek en ideal işlemcilerden biridir.

Dual Storage

Bilgisayarları oyun alanında kullananların da diğer kullanıcıların da yakından ilgilendikleri konulardan biri de bilgisayarın diskidir. Artık depolama amacından daha farklı olarak “hızın elde edilebilmesi için” kullanılan SSD ve PCIe SSD’ler performans açısından daha iyi belleklerdir. Oyun bilgisayarları için de tercih edilen bu SSD’lere sahip olan bilgisayarlar elbette oyun oynarken kasılma gibi durumların önüne geçmede son derece ideal seçeneklerdir.

Termal mühendislik

Bilgisayarların dış tasarımı kadar iç tasarımı da önemlidir. Oyun oynarken dar alanda hava sirkülasyonunun daha iyi yapılabilmesi için kesinlikle oyun bilgisayarları olarak tercih ettiğiniz dizüstü bilgisayarların mükemmel bir iç tasarıma sahip olması gerekir. Bunun için de termal mühendislik özellikleri ile tasarlanan bilgisayarların tercih edilmesine özen göstermeniz gerekir

Ses sistemi oyunun vazgeçilmezidir

Her şey tamam ise artık ses sistemine geçiş yapmanız gerekir. Çünkü oyununun heyecanına kendinizi kaptırabilmeniz için satın aldığınız bilgisayarın ses sisteminin de son derece performanslı olması gerekir. Bu konuda da dikkatli davranırsanız kesinlikle oyun bilgisayarları alanında en iyisine sahip olmuş olacaksınız.

YORUMLAR

    Henüz Yorum yazılmamış.İlk yorum bırakan sen ol..!

BİR YORUM YAZ

Scroll