Oyun bilgisayarı nedir, diğer bilgisayarlardan farkları nelerdir?

Oyun bilgisayarı nedir, diğer bilgisayarlardan farkları nelerdir?

Oyun bilgisayarı, oyun dünyası ile yakından ilgilenenler için özel olarak tasarlanmış ve gösterdikleri performansı ile tüm ihtiyaçları en doğru şekilde karşılayan bilgisayarlardır. Teknoloji dünyası sadece gündelik hayatımızda işlerimizi yapmak için kullandığımız bilgisayarları tasarlamaz. Oyun dünyasının da bilişim sektöründe önemli bir Pazar payına sahip olmasından dolayı bu alana özel bilgisayarların da tasarlandığı bir sektör haline gelmiştir. Normal kullanım için satın alınan bilgisayarla oyun oynamak çok zordur. Ekran kartı özellikleri, işlemci özelliği, harddisk özelliği, ana kart özelliği vs. yeni çıkan oyunlarda özellikle beklenen performansı sağlamaz bu da oyun zevkine ulaşmayı engelleyen en büyük etkenler topluluğu olarak kendini gösterir. Yeni nesil oyun bilgisayarları, kullanıcı bilgisayarlarından çok daha farklı özelliklere sahiptir. Sadece iç tasarımı ile değil, dış tasarımı ile de kullanıcı bilgisayarlarından ayrılan bu bilgisayarlar, oyun oynarken kasılma, donma, duraklama gibi can sıkıcı durumların ortadan kalkmasını sağlamaktadır ve bu da oyun severlerin dünyasına yeni nesil bilgisayarların gelmesini etkilemektedir. Peki, oyun bilgisayarı seçerken nelere dikkat etmek gerekir, hangi özelliklerin olmasına dikkat etmek gerekir?

Oyun bilgisayarı alırken dikkat etmeniz gerekenler

Aslında her bilgisayar oyunları oynamaya imkân tanır ama bir yere kadar… Mesela 2019 yılında çıkan ve çok popüler olan online oyunlar için eski bir bilgisayar kullanmak ne kadar doğru olabilir? Yüksek çözünürlüklü bu oyunları eski bir bilgisayarla da oynayabilirsiniz bir yere kadar ama daha sonra oyunun aşamalarını hesaba kattığınızda veya hız gerektiren yerlerde bilgisayarınız bunu karşılamayacak ve donmaya başlayacaktır bu da oynadığınız oyundan haz almanızı engellemeye yetecektir. Mesela güncel oyunlar arasında yer alan ve ciddi oyuncuların bulunduğu GTA 5 (GTA V) oyununu oynayabilmek için son derece yüksek çözünürlük gerekecek. Bunu da evde gündelik işlerinizi hallettiğiniz bir bilgisayarla oynayamazsınız. Tam performansla oyunu oynamak için kesinlikle özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Peki, nedir bu dikkat edilmesi gereken özellikler? İşte maddelerle dikkat edilmesi gerekenler.

1-    Ekran kartının bağımsız olması: (yeni nesil dizüstü bilgisayarlarda ekran kartı çözünürlüğü çok yüksek olduğu için bu ihtiyacınızı karşılayabilir.)

2-    İşlemci seviyesi: (şimdilerde en yüksek işlemci seviyesi, oyun bilgisayarları için özel olarak tasarlanan Intel’in 7. Nesil Core i7 işlemci modeli. Bu işlemci ile tam performans sağlayarak oyun oynayabilirsiniz.

3-    Dual Storage: (SSD ve PCIe SSD’ler harddisk özellikleridir. Eskinde harddisk sadece depolama aygıtı olarak kullanılırdı ancak şimdilerde bilgisayarın performansını da etkilediği için SSD ve PCIe SSD’ler daha fazla tercih ediliyor.)

4-   Termal mühendislik: Bilgisayarın dış tasarımı kadar iç tasarımı da önemlidir. Oyun oynarken bilgisayarınız çok fazla performans sağladığı için içerisindeki dar alanda hava sirkülasyonunun doğru şekilde yapılması çok önemlidir. Bu da termal mühendislik konusunda iyi tasarlanmış bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunu gösterir.

Bilmediğiniz markalardan uzak durun

Genel olarak acemi oyun severlerin oyun bilgisayarları konusunda düştükleri en büyük hatalardan biri de televizyon reklamlarına takılı kalarak bilgisayar tercihi yapmalarıdır. Her ne kadar markalar kendi üretimleri için en iyisi olduğunu söyleseler de bunu doğrulayıcı bilgilere ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu nedenle ya uzak durun ya da çok ısrarcı iseniz sosyal medya sitelerinden veya bilgisayar özelliklerinden anlayan bir tanıdığınızdan fikir alarak tercih etmeyi düşündüğünüz bilgisayarın yeterli olup olmadığı konusunda bilgi alarak hareket edin. En doğru oyun bilgisayarını bulabilmek için araştırmalarınızı doğru yapın.

YORUMLAR

    Henüz Yorum yazılmamış.İlk yorum bırakan sen ol..!

BİR YORUM YAZ

Scroll