Oyun bilgisayarlarında dikkat edilmesi gerekenler

Oyun bilgisayarlarında dikkat edilmesi gerekenler

Bilgisayar dünyasının her geçen gün daha fazla gelişim göstermesi, oyun severler için de yeni seçeneklerin gelmesini beraberinde getirdi. Daha önceki dönemlerde oyunların da performans bakımından çok da büyük özellikler gerektirmemesi, elbette özel olarak “oyun bilgisayarları” almayı gerektirmiyordu. Fakat günümüzdeki oyunları incelediğimizde, artık oyunların çok yüksek performanslı ve özelliklerinin çok daha gelişmiş olması yüzünden bilgisayarın da dikkatlice incelenerek satın almasını gerektiriyor. Aslında oyun tutkunları az çok bilgisayarların nasıl özellikler gerektirdiğini bilirler ama yine de bu yazımızda, oyun konusunda acemilerin oyun bilgisayarı alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgi vereceğiz.

Bilgisayar alırken markasına dikkat edin

Daha önceki dönemleri hatırlayanlar bilgisayar satın alınırken özellikle masaüstü bilgisayarlarda “toplama bilgisayar” adı verilen farklı markaların farklı aksamlarının birleştirildiği bilgisayarları tercih ederlerdi. Masaüstü bilgisayarlarda günümüzde de bunu yapmak mümkündür ancak geçmişte de mümkün olmadığı gibi günümüzde de dizüstü bilgisayarlarda toplama bilgisayar yapmak mümkün değil. Bu da özellikle oyun bilgisayarları seçimi konusunda daha çok markasına dikkat etmeyi gerektiriyor. Oyun alanında başarılarıyla kendinden söz ettiren Asus, MSI ve Monster gibi bilgisayarlar daha fazla tercih ediliyor ve edilmesi de önerilir. Nedeni ise bu markalarda kullanılan ekran kartı (GPU), işlemci (CPU) ve performansının daha iyi olması için kullanılan RAM ve SSD harddiskler oyun oynarken daha yüksek performans sergilediği için tercih ediliyor.

Acemi oyuncular nasıl tercih yapmalı?

Bilgisayardan anlayanlar için sorun pek büyük olmasa da acemi oyuncuların bilgisayar tercihi yaparken yanılmamaları mümkün değil. Özellikle de oyun bilgisayarları alanında yapılan çalışmaların bir hayli fazla olması ve her geçen gün yeni markaların çıkarak reklam yapmaları kafaların karışmasına neden oluyor. Bu konuda acemiliğinizi kabul ediyorsanız bilgisayarlar hakkında araştırma yapmanızı öneririz. Youtube paylaşım sitelerinde birçok oyun bilgisayarı hakkında değerlendirmeleri bulabilirsiniz. Bu değerlendirmeleri inceleyebilir, büyük teknoloji marketlerinin sundukları oyun bilgisayarları özelliklerini araştırarak oyunda ne kadar güvenilir olduklarını değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde yaparsanız acemi olsanız bile en azından nasıl bir bilgisayar seçmeniz gerektiği konusunda bilgili şekilde hareket edebilirsiniz.

Oyunda en önemli şey ekran kartıdır

Ekran kartı (GPU) oyun oynarken en çok ihtiyaç duyulacak bilgisayar aksamlarından biridir. Daha önceki dönemlerde oyun bilgisayarı için özellikle masaüstü bilgisayarların seçilmesinin en büyük nedeni de buydu. Bağımsız olarak çalışan ekran kartları, masaüstü bilgisayarlarda isteğe bağlı olarak tercih edilebildiği için daha çok bu bilgisayarlar oyun için tercih ediliyordu. Ancak gelişen teknolojinin getirileri sayesinde bu özellikleri dizüstü bilgisayarlarda görmek de mümkün hale geldi. NVIDIA gibi markaların oyun için özel olarak geliştirdikleri ekran kartlarının laptoplara dâhil edilmesi sayesinde masaüstü bilgisayar alma zorunluğu da ortadan kalkmış oldu. Tabi ekran kartının nasıl olması gerektiği hakkında bilginiz yoksa yapmanız gereken ilk şey, oyun bilgisayarları alanında güvendiğiniz bir firmadan bilgisayar almak olmalıdır böyle bir imkânınız yoksa oyun sever bir arkadaşınız varsa ve bilgisayarından memnun ise yine onun fikirleriyle de hareket edebilirsiniz.

Bilgisayar yorumlarını inceleyin

Oyun bilgisayarı alırken özelliklerinin neler olması gerektiği konusunda bir fikriniz yoksa reklamlardan veya gördüğünüz markalar hakkında internet sitelerinde yapılan yorumları inceleyerek de bilgi alabilirsiniz. Bu şekilde hareket ederek doğru oyun bilgisayarları hakkında daha net bilgiye ulaşabilir ve tercihinizin sizi yarı yolda bırakmasını engelleyebilirsiniz. Doğru alışveriş için doğru siteleri ziyaret etmeniz gerektiğini de ayrıca unutmamanız gerekir.

YORUMLAR

    Henüz Yorum yazılmamış.İlk yorum bırakan sen ol..!

BİR YORUM YAZ

Scroll