Oyun laptopu ile normal laptop arasındaki fark nedir?

Oyun laptopu ile normal laptop arasındaki fark nedir?

Bilgisayar kullanımı, günümüz şartlarında olmazsa olmazlardandır. Her işin bilgisayar ortamında görülmesi, işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesi ve zamandan tasarruf yapılabilmesi için bilgisayarlar olmazsa olmazladır. Daha önceki dönemlerde masaüstü bilgisayarlar daha fazla kullanılırken günümüzde geliştirilen laptopların ihtiyacı fazlasıyla karşılaması sayesinde artık sabit bilgisayar kullanmaya gerek kalmadı. Bir de bu işin oyun severler tarafı var ki bu alanda da yapılan çalışmalar sayesinde normal laptop ile oyun laptopu arasındaki farklar kendini göstermeye başladı. Peki, normal bilgisayar ile oyun bilgisayarı arasındaki farklar nelerdir?

1-     İşlemci farkı (CPU)

Normal bir bilgisayar kullanıcısı için de elbette kullanılan bilgisayarın işlemcisi önemlidir. işlemci, bilgisayarın kalbidir demek abartılı olmayacaktır. Bilgisayar üzerinde yapılan tüm işlemler bu bölümden geçer. Hızı, performansı vs. tamamen işlemcinin yüksek olmasına bağlıdır. Oyun bilgisayarları olarak tasarlanan laptoplarda da bu özelliğe önem verilir. Ancak normal bir bilgisayar için en son işlemcilerin kullanılmasına gerek yoktur. Şimdilik en iyi işlemci 7. Nesil Core i7 işlemci modeli olarak görülüyor.

2-     Ekran kartı (GPU)

Oyun bilgisayarlarının en büyük özelliklerinden biri de kullanılan ekran kartının performanslı olmasıdır. Özellikle yeni nesil oyunlarda buna çok fazlasıyla ihtiyaç duyulur. Ekran kartı (GPU), bir işlem yaparken çözünürlüğü etkileyen elemandır. Oyun bilgisayarları için kullanılan ekran kartları genelde bağımsız olurlar ancak laptop oyun bilgisayarlarında buna yer vermek yerine performansı yüksek ve işlemde herhangi bir çözünürlük sorununa yer vermeyen NVIDIA gibi ekran kartları kullanılmaktadır. Oyun bilgisayarları için önerilebilecek ekran kartı NVIDIA GTX 1050 / 1050TI ve 6 GB kapasiteli GTX1060 olabilir. Bu ekran kartı, son dönemlerde yeni nesil oyun bilgisayarlarında kullanılmaktadır.

3-     Batarya

Laptoplar bilindiği için taşınabilir özellikleriyle ön plana çıkan bilgisayarlardır. Oyun için laptop kullanılacaksa dikkat edilmesi gereken en önemli detay, kullanılan bataryasındadır. Bataryalar genel olarak laptoplarda çok uzun ömürlü olmazlar ve günlük kullanımda en fazla kullanım süresi 3 saat ile sınırlı olur. Ama oyun bilgisayarları için kullanılan bataryaların ömürlerinin de çok uzun olması gerekir, günlük kullanımda da daha uzun süre dayanması gerekmektedir.

4-     Depolama

Depolama her ne kadar online oyunlar için çok önemli olmasa da bilgisayara yüklenen çoğu oyun için önemlidir ve online çalışsa da çoğu oyun bilgisayara yüklenmeden oynanmıyor. Bunun için de elbette sağlam bir harddiskinin yani depolama alanının olması gerekir. Eski bilgisayarlar kullanılan harddiskler, performans için yeterli değil, bilgisayarların kasılmasına neden olduğu için oyun bilgisayarlarında kullanmaları çok da etik değildir. Bunun yerine SSD ve PCIe SSD’ler oyun oynamak için daha idealdir.

5-     Ekran

Tabi ki bir bilgisayarın en önemli aksamlarından biri ekrandır. Ekran aslında normal bilgisayar kullanıcıları için de önemlidir ama oyun severler için daha önemli olduğunu söylemek gerekir. Oyun oynarken ekran performansının iyi olabilmesi için ekranın son derece oyuna yatkın olmasına dikkat etmek gerekir. Bu şekilde bir bilgisayar ile kesinlikle çok daha iyi oyun oynanabilir.

Oyun bilgisayarı alırken dikkatli olun

Son zamanlarda oyun dünyasının fazlasıyla gelişmesi farklı markaların oyun bilgisayarları üretmelerini de beraberinde getirdi. Ancak her marka için kalitelidir demek yanlış olacağından güvenmediğiniz veya oyun alanında kendinden söz ettirmeyen markalardan uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Bunun için internet sitelerinden araştırma yaparak en iyi bilgisayar markasının hangisi olduğunu öğrenerek tercih yapabilirsiniz. 

YORUMLAR

    Henüz Yorum yazılmamış.İlk yorum bırakan sen ol..!

BİR YORUM YAZ

Scroll