Uncategorized @tr

CPU (İşlemci) Nedir ? Ne İşe Yarar?

İşlemci, bilgisayar birimlerinin çalışmasını ve veri akışını kontrol etmekte olan elektronik aygıtlardır. yani İşlemciler bilgisayarın beynidir diyebiliriz öyle ki işlemci olmadan bir bilgisayar çalışamaz .

Bilgisayarın beyni olan işlemci, gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bilgisayar üzerinde yapılacak en ufak bir işlem bile işlemci sayesinde gerçekleşmektedir.

İşlemci dediğimiz aygıt sadece bilgisayarlarda değil televizyonlar , yeni model ev eşyalarında da bulunmaktadır .

 

İşlemciler çeşitli mimarilerde oluşturulup ihtiyaca göre üretilmektedir . İşlemci dediğimiz aygıt bilgisayarlarda da verimi artıran bir parçadır.

Böylelikle Bilgisayar seçerken ihtiyaçlarınız doğrultusunda satın alacağınız bilgisayarın ilk bakılması gereken özeliklerinden biride işlemci kalitesidir .

İyi bir İşlemciye sahip Bilgisayarlarda Yapamayacağınız hiçbir şey yoktur üst seviye oyunlardan tutun Grafik , video , Yazılım ve daha birçok etkinlik yapabilirsiniz .

CPU İşlemci Nasıl Çalışır?

İşlemci işlemleri meydana gelirken sayısal mantıklar ile oluşmaktadır. Çeşitli ikilik değerlerin birleşmesi ile programlardan sonuç elde edilmektedir. Bu sayede görüntünün meydana gelmesi sağlanabilmektedir. İşlemciler hafızaları sayesinde ve dışarıdan gelen komutlara uyum sağlayarak işlemleri gerçekleştirmektedir.

İşlemci Hızı Nedir?

işlemci hızı teknik olarak işlemcinin saat hızı olarak tanımlanıyor. Eskiden MHz birimiyle ifade edilen işlemci hızı artık GHz değeriyle ölçülebiliyor. Ölçümün bu şekilde yapılmasının temel nedeni, hızın işlemcinin bir saniyede yapabildiği işlem miktarıyla ölçülmesinden kaynaklanıyor

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir