Uncategorized @tr

İntel core i5 ile i7 arasındaki fark nedir ?

Hepimiz ilk bilgisayar aldığımızda cihazların üzerinde core i3 , core i5, core i7 , Intel , AMD ibareleri görürüz peki nedir bu ibareler ?
bilgisayar özeliklerin başında gelen işlemci özeliği Bilgisayarların olmazsa olmaz bileşenlerinden biridir , işlemci demek bilgisayarın beyni demek oluyor ve böylece en küçük işlemden tutun en büyük işlemlere kadar bilgisayarın üzerinde aktif çalışan işlemci bilgisayarın hızını etkileyen en büyük faktörlerden biridir .


Hepimiz bilgisayarda bir işlem yaptığımızda veya yapacağımız işi kaldıran bir bilgisayar kullanmak isteriz işlemci burada büyük bir etken hadi şimdi gelin hangi işlemciler ne işe yarar öğrenelim.
Piyasadaki işlemci Markaları nelerdir ?


İhtiyacınız olan işlemciyi aramaktaysanız sizde göreceksiniz ki piyasada en çok gözünüze İntel ve AMD işlemciler çarpacaktır peki bu Intel ile AMD arasındaki farklar nelerdir ? işimizi karşılayan özelikleri nelerdir ?
AMD işlemcilerin neredeyse hepsi fiyat ve performans açısından kaliteli ve tartışmasız iyi seviyede işlemcilerdir ve birçok işinizi görebilir .


Intel ise sadece yüksek performans arayanlara değil, her tür kullanıcıya hitap eden işlemci modellerine sahiptir .
yani bundan anlayacaz ki her iki işlemci arasında uçurum derecesinde fark yok ve her iki markada çok iyi işlemciler diyebiliriz.
İntel Core Serisi:
Daha Önce kulanılan intel serisinden Pentium, Core 2 Duo ve Core 2 Quad gibi daha eski serileri bir kenara bırakırsak geriye Core i serisi modeller kalıyor. Core i serisi ise kendi arasında Core i3, Core i5 ve Core i7 olarak üçe ayrılıyor.
Core i3 işlemci modelleri giriş seviyesinde olduğu söylenebilir ve bu işlemciye sahip bilgisayarlardan çok bir beklentiniz olamaz ileri seviye oyun oynanamaz yada grafik uygulamaları yada yazılım uygulamalarını çok ağır açar yada hiç karşılayamaz bile daha çok Word , Excel gibi temel uygulamalar için ideal kulanılabilcek bir işlemci diyebiliriz bunun için hangi modelin kime hitap ettiği daha rahat anlaşılabilir .
Ancak iş Core i5 ve Core i7 arasındaki farkları anlamaya gelince işin biraz daha derinlerine inmek şart oluyor. Çünkü her iki işlemcide çok iyi işlemciler diyebiliriz ve Çok temel olarak bakıldığında Core i5 işlemcilerin orta seviye, Core i7 modellerinin ise üst seviye olduğu söylenebilir.


Ancak iki seri arasındaki farklar aslında bu kadar kesin çizgilerle ayrılmış değil. Core i5 modellerinin hepsi LGA 1156 soketini kullanan işlemciler. Core i5 işlemcilerinin ya iki ya da dört çekirdekli modelleri bulunuyor.
Öte yandan Core i7 modelleri kullandıkları soketlere göre ikiye ayrılıyorlar. Bazı Core i7’ler LGA 1366 soketini kullanırken bazı modeller ise LGA 1156 soketine uyuyorlar. Core i7‘lerde iki çekirdekli model bulunmazken, dördün dışında altı çekirdekli bazı işlemciler de bu seriye dahiller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir