Uncategorized @tr

İşletim Sistemleri Türleri Nelerdir ? günümüzde hangi işletim sistemleri kullanılır?

Günümüzde hangi işletim sistemleri daha çok kullanılır? Hangi işletim sistemleri hangi amaçla kullanılır? En çok rağbet gören işletim sistemleri nelerdir ?

İşletim sistemi, bilgisayar donanım birimleri yöneten, yönlendiren ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri hazırlayan yazılımlar bütünüdür.  İşletim sistemleri günümüzde bilgisayar, video oyun konsolları,arabalarda, beyaz eşyalarda, cep telefonları ve web sunucuları gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

İşletim Sistemi Türleri Nedir ?

Dünyada en yaygın kullanılan işletim sistemlerine baktığımızda Linux, Microsoft Windows , Android , Mac OS X ve iOS karşımıza çıkmaktadır işletim sistemleri daha çok bu cihazlardan bilgisayarlarda kullanılır ve beyin rolü görmektedir .

Windows İşletim Sistemi

Microsoft şirketinin geliştirdiği Windows (pencereler) kullanıcıya grafik arabirimler ve görsel iletilerle yaklaşarak, yazılımları çalıştırmak, komut vermek gibi klavyeden yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran, dünyada en çok kullanılan işletim sistemi ailesidir. İlk Windows 1981 yılında satışa sunulmuştur. Günümüzde en çok kullanılan sürümü Windows 10 olmuştur. Özellikle tablet bilgisayarlar için Windows 8 geliştirilmiştir. Son olarak Windows 11 sürümü bulunmaktadır.

Unix İşletim Sistemi

Çok esnek bir işletim sistemidir. Çok pahalı makinalardan en ucuz dizüstü bilgisayarlara kadar kullanılabilen bir işletim sistemi olmakla birlikte eğitim ve öğretim kurullarında kullanılmıştır. Çeşitleri: 1- BSD Unix >>> AIX 2- Open Solaris >>> SCO Unıx 3- Hp – UX >>> SUN OS gibi birçok sürümü mevcuttur.

Linux İşletim Sistemi

Virüs bulaşma olasılığı düşük olan bir işletim sistemidir. Bilgisayarı ağırlaştırmaz ve fazla kasmaz. Program çalıştırma özelliği diğerlerine göre daha yüksektir. Windows kadar basit bir işletim sistemi değildir ancak ne yaptığını bilmeyen birisi için sistem tam bir eziyettir. Çünkü sistem komutlarla çalışır ve size bir console verir ve bu komutları oraya yazarak kullanmanızı ister genellikle açık kaynak yazılım geliştiren yazılım şirketleri ve güvenlik şirketleri linux işletim sistemini kullanır.

Mac OS İşletim Sistemi

Apple firması tarafından piyasaya sürülen Apple bilgisayarlarında çalışan sistem yazılımı ilk olarak 1984 yılında orijinal Machintosh adı ile tanıtılmıştır. Güzel göründüğü kadar kullanım kolaylığı da sunan bir tasarıma sahiptir. basit, sezgisel hareketlerle kontrol edilebilir bir sistemdir. Kısaca herhangi zor bir tarafı yok Windows işletim sistemini kullanırken ne kadar zorlanıyorsunuz bu işletim sisteminin kullanımıda o kadar zordur tek sorun alışmış olmanızdır .

Android İşletim Sistemi

Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Günümüz telefonlarının vazgeçilmez işletim sistemlerindendir. Android açık kaynak kodlu olması dolayısıyla geliştirmeye çok açık bir platform. İnsanlardan gelen istekler ve ihtiyaçlar çok kısa sürede karşılanıyor. ve bu işletim sistemi kullanış kolaylığı nedeniyle 7 – 70 çoğu kişi rahatlıkla kulanabiliyor ve tercih ediyor.

 

İşletim sistemleri içinde birçok işletim sistemi var yalnız biz en güncel ve en çok kullanılan işletim sistemlerini sizlere tanıttık . Tabi ki Türklerinde Pardus işletim sistemi de son derece kullanışlı bir işletim sistemi dilerseniz bu işletim sistemini de daha yakından araştırıp inceleyebilirsiniz .

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir