Uncategorized @tr

Ekran Kartı Nedir ?

Bilgisayarlarda herhangi bir işlem yapılırken, yapılan işlemi bilgisayarın ekranında görebiliriz . Elde edilen işlemlerin sonuçlarının alındığı ortam veya cihazlara çıkış ünitesine ekran kartı denilmektedir. Ekran kartı, diğer bir adıyla grafik kartları, bilgisayar monitöründeki her türlü yazı, grafik, resim, film gibi şekillerin oluşturulmasında işlemci ile monitör arasında görev yapan adaptörlerdir. Monitörlerde görülen her türlü çıkışlar ekran kartından gelen bilgilerdir.

Daha farklı olarak, ekranda oluşacak görüntü; işlemci ile monitör arasında bir ara birim olan ekran kartı tarafından toplanıp, bilgisayarın oluşturduğu bilgiler, ekran kartı tarafından monitöre video sinyali olarak gönderilmektedir

Ekran Kartı Nasıl Çalışır?

  • Anakart: Ekran kartına veri için bağlantı ve enerji sağlar.
  • Mikroişlemci (GPU): Her bir pikselle ne yapacağı kararını verir.
  • Görüntü Belleği: Ekran kartına gönderilecek bilgileri geçici olarak tutar.
  • Monitör: Ekran kartında gelen bilgileri görüntüler.

Yukarıdaki dört tane maddeden faydalanarak çalışır. Ekran kartlarının görüntü işleme gücündeki artış, aynı oranda güç gereksinimlerine de yansımıştır. Mevcut yüksek performans sınıfı ekran kartları büyük miktarda güç tüketmektedir. Merkezi işlemci birimi ve güç kaynağı üreticileri son zamanlarda verimliliğe daha fazla önem verirken; grafik işlemci birimlerinin güç ihtiyacı artmaya devam etmiştir, başka bir deyişle ekran kartı artık bir bilgisayardaki en fazla güç tüketen donanım olabilmektedir.

Böylece kısaca diyebiliriz ki bilgisayardaki grafik verilerini alıp işleyip görüntü haline getirdikten sonra monitöre aktarılmasında görev alır . Genelikle en iyi Ekran kartları Grafik ve mimarlık Uygulamalarında iyi perfonmas verdiği söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir